Zapraszamy do lektury artykułu stanowiącego podsumowanie cyklu wpisów o wewnątrzbudynkowych sieciach optycznych. Po omówieniu kwestii promieniowania elektromagnetycznego i laserowego, a także bezpieczeństwa pożarowego, eksperci firmy OPTOMER udzielają informacji na temat restrykcji wobec materiałów stosowanych w sieciach światłowodowych.
Jak już wspominaliśmy w poprzednich tekstach w Centrum Wiedzy, polskie normy w zakresie budowy światłowodowych sieci wewnątrzbudynkowych pokrywają się z normami europejskimi, a rodzime prawo budowlane stawia takie same wymagania bezpieczeństwa wszystkim mediom, także światłowodowym. Wykorzystywane w FTTH materiały muszą więc spełniać warunek niepalności powłok kabla oraz nie mogą wytwarzać gryzącego dymu i zawierać szkodliwych związków. Zastosowane elementy powinny być także przystosowane do instalowania wewnątrz budynków mieszkalnych i oznaczone symbolem LS0H, LSOH lub LSZH (Low Smoke Zero Halogen).
Wszystkie materiały używane do budowy światłowodowej sieci wewnątrzbudynkowej posiadają certyfikaty zgodności z unijną dyrektywą RoHS dotyczącą wprowadzania do obiegu substancji niebezpiecznych. Gwarantuje to nie przekroczenie norm stężenia żadnego ze szkodliwych czynników wymienionych w normie:
- ołowiu,
- rtęci,
- kadmu,
- sześciowartościowego chromu,
- polibromowanych bifenyli (PBB),
- polibromowanych eterów fenylowych (PBDE).
Oznacza to, że materiały stosowane w instalacjach światłowodowych nie niosą zagrożenia dla zdrowia ludzi ani dla środowiska naturalnego.
Wcześniejsze artykuły z Centrum Wiedzy poświęcone bezpieczeństwu sieci FTTH znajdziesz, klikając w poniższe ikony: