LOGOWANIE

Skorzystaj z opcji logowania aby uzyskać dostęp do większej bazy materiałów

Czy sieci światłowodowe są bezpieczne?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na dostęp do szerokopasmowego Internetu światłowód staje się powszechnie stosowanym nośnikiem informacji. Mimo to wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie: czy sieci światłowodowe są bezpieczne? 

W Polsce, tak jak i na całym świecie, coraz większą popularność zyskuje technologia FTTH, czyli dostarczanie usług szerokopasmowych do użytkownika końcowego z pomocą włókna światłowodowego. Tego typu optyczne sieci dostępowe powstają już globalnie i obsługują miliony zadowolonych użytkowników. W regionach, w których technologie FTTH dopiero zaczynają się pojawiać, mogą występować wątpliwości co do bezpieczeństwa wykonywanych instalacji.

Każda firma telekomunikacyjna i każdy producent osprzętu światłowodowego traktuje kwestie bezpieczeństwa użytkownika bardzo poważnie. Na straży ochrony zdrowia i bezpieczeństwa ludzi stoją liczne międzynarodowe organizacje badawcze i standaryzacyjne. Polskie normy w zakresie budowy światłowodowych sieci wewnątrzbudynkowych są przełożonymi wprost normami europejskimi, a polskie prawo budowlane stawia takie same wymagania bezpieczeństwa wszystkim mediom, także światłowodowym.

Światłowód a zdrowie

Bezpieczeństwo mieszkańców np. osiedla domów jednorodzinnych, na którym wprowadzono światłowód, nie jest więc zagrożone ze strony technologii FTTH. Nie istnieją żadne udokumentowane naukowo przypadki narażenia zdrowia lub życia w wyniku instalacji sieci światłowodowych w budynku mieszkalnym. Nie ma też przesłanek wskazujących na konieczność przeprowadzania dodatkowych badań i analiz tej kwestii.

W powyższych rozważaniach pominięto całkowicie zagrożenie, które może zaistnieć w przypadku nienależytego zamocowania czy też wykonania elementów sieci. Jest to zatem ryzyko związane z niewłaściwym zabezpieczeniem instalacji w momencie jej realizowania, niebędące jednak wynikiem samego charakteru sieci, a sposobu montażu oraz doboru odpowiednich komponentów. Dlatego też istotne, by do budowy bezpiecznych sieci światłowodowych wykorzystywać najwyższej jakości produkty od sprawdzonych producentów.

Tekst powstał we współpracy z Działem R&D firmy OPTOMER. Nasi eksperci od lat szkolą instalatorów oraz przedstawicieli administracji publicznej. Jeśli Twoja praca wymaga znajomości technologii światłowodowej, sprawdź naszą ofertę szkoleń stacjonarnych!