W większości technologii telekomunikacyjnych stosuje się radiowe i mikrofalowe częstotliwości. Dlatego też stale prowadzone są badania odnośnie ich wpływu na zdrowie człowieka. Dogłębnej analizie poddaje się także zależności między światłowodem a promieniowaniem elektromagnetycznym.
Często w trakcie budowy nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej pojawiają się wątpliwości, co do bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców w związku z ekspozycją ich na promieniowanie elektromagnetyczne. Sytuacje te są przedmiotem wnikliwych prac badawczych za każdym razem, gdy tylko w okolicy pojawiają się nowe maszty antenowe telefonii komórkowej.
W sieciach dostępowych FTTH (Fibre To The Home – światłowód do domu) wykorzystuje się technologię GPON, czyli Gigabit Passive Optical Network. Jest to standard pasywnej sieci optycznej. Dochodzi w niej do podziału sygnału z jednego włókna światłowodu na wielu użytkowników przy pomocy m.in. splitterów optycznych. Oparcie na idei sieci pasywnej oznacza, że pomiędzy centralą a abonentem nie występują żadne urządzenia wymagające zasilania. Co za tym idzie, nie ma również żadnego źródła promieniowania elektromagnetycznego. Ponadto warto tutaj zaznaczyć, że sama sieć światłowodowa jest nie tylko odporna na zakłócenia elektromagnetyczne, ale także sama nie emituje tego typu zakłóceń.
ŚWIATŁOWÓD A PROMIENIOWANIE LASEROWE
Informacja o promieniowaniu laserowym zamieszczona na przełącznicy słupkowej PSS-3
Podsumowując, instalacja światłowodowa nie niesie za sobą żadnego ryzyka w zakresie promieniowania elektromagnetycznego. Ponieważ promieniowanie takie nie występuje w transmisji światłowodowej, nie istnieją też materiały dowodzące jego oddziaływania na zdrowie ludzi poprzez światłowód.