Istnieje szereg wytycznych, których celem jest zapewnienie właściwej jakości infrastruktury teletechnicznej. Część z nich dotyczy m.in. bezpieczeństwa pożarowego. Eksperci firmy OPTOMER przybliżają jak podłączyć światłowód, by spełniał standardy w tym zakresie.
Każda instalacja wewnątrzbudynkowa (nie tylko światłowodowa) może stwarzać zagrożenie w trakcie pożaru. Tworzywa sztuczne użyte do produkcji kabli mogą bowiem palić się w sposób niekontrolowany i wytwarzać szkodliwe związki, a także gryzący dym utrudniający ewakuację. Celem wszelkich obostrzeń jest zminimalizowanie tego ryzyka.
W Polsce obowiązują odpowiednie restrykcje wobec materiałów używanych w telekomunikacji. W szczególności odnoszą się one do tych stosowanych w budynkach zamieszkałych przez ludzi. Obostrzenia dotyczą w równym stopniu wszystkich wykonywanych instalacji, w tym także elektrycznych i światłowodowych. O ile jednak w przypadku pierwszych przyczyną pożaru może być sama instalacja elektryczna (np. w wyniku zwarcia), o tyle takie ryzyko nie występuje w przypadku światłowodowych sieci dostępowych FTTH.
JAKIE WARUNKI MUSZĄ SPEŁNIAĆ MATERIAŁY DO BUDOWY SIECI FTTH?
Obostrzenia związane są z:
- Niepalnością powłok kabla – choć bezpieczniejszym sformułowaniem byłoby niepodtrzymywanie płomienia. Oznacza to, że powłoki będą ulegać spalaniu w obecności ognia, ale zgasną samoistnie po usunięciu jego źródła. Topiący się materiał nie powinien również kapać w trakcie pożaru. Niosłoby to zagrożenie poparzenia ewakuowanych osób.
- Wytwarzaniem gryzącego dymu – aby nie utrudniać ewakuacji z płonącego budynku, wszystkie materiały użyte w instalacji nie mogą wytwarzać gęstego, gryzącego dymu.
- Zawartością szkodliwych związków – część tworzyw sztucznych podczas spalania emituje niebezpieczne i szkodliwe dla ludzi związki. Takich materiałów nie wolno stosować w instalacjach wewnątrzbudynkowych.
Informacja o właściwości LSZH zamieszczona na patchcordzie LC
Wewnątrzbudynkowe sieci światłowodowe są więc bezpieczne pod względem pożarowym pod warunkiem wykonania ich z odpowiednich materiałów. Każdy z zastosowanych elementów powinien być przystosowany do instalowania wewnątrz budynków mieszkalnych. Takie elementy najczęściej oznaczone są symbolem LSZH, LSOH lub LS0H co jest skrótowym określeniem (Low Smoke Zero Halogen) wytwarzania niewielkich ilości dymu i niezawierania szkodliwego halogenu.
Dobierając odpowiednie komponenty, należy więc kierować się przede wszystkim jakością i zwracać uwagę na dane techniczne oraz tworzywo, z które wykonywane są produkty. Wskazane jest korzystanie z usług sprawdzonych, certyfikowanych producentów.
Artykuły z Centrum Wiedzy powstają we współpracy z Działem R&D firmy OPTOMER. Nasi eksperci od lat szkolą z powodzeniem instalatorów oraz przedstawicieli administracji publicznej!