fbpx

LOGOWANIE

Skorzystaj z opcji logowania aby uzyskać dostęp do większej bazy materiałów

FIRMA OPTOMER PLATYNOWYM PARTNEREM KONFERENCJI KIKE I ZJAZDU MIŚOT

Mamy zaszczyt ogłosić, że Firma OPTOMER została Platynowym Partnerem Konferencji KIKE i Zjazdu MiŚOT, które odbędą się wspólnie w hotelu DoubleTree by Hilton w Łodzi w dniach 18-20 listopada. Firma OPTOMER będzie także Partnerem Filmowej Gali KIKE, która wieczorem 19 listopada zwieńczy konferencję.

Ponieważ na lokalizację wydarzenia wyznaczono właśnie Łódź, czyli nasze rodzime miasto, Firma OPTOMER poczuwa się do roli gospodarza i otwiera na gości! Na czas konferencji przyjezdni będą mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić budynek firmy i obejrzeć na własne oczy jej okazały zakład produkcyjny. Zapewniamy zorganizowany transport oraz oprowadzenie po naszej siedzibie. Z niecierpliwością oczekujemy Państwa wizyty!

XXV Konferencja KIKE & Zjazd MiŚOT stanowi pierwsze w historii połączenie dwóch największych polskich imprez z branży telekomunikacyjnej. Ich celem jest wymiana doświadczeń oraz integracja małych i średnich operatorów.

Już dziś gorąco zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji! Zachęcamy również do zapoznania się z agendą na stronie organizatora.

Do zobaczenia w Łodzi!

10 ZASAD UCZCIWEGO BIZNESU w Firmie OPTOMER

Firma OPTOMER jest członkiem ogólnoświatowego programu Global Compact, który powstał w 1999 r. z inicjatywy ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ Kofiego Annana. Celem programu jest poprawienie warunków pracy, ochrona środowiska naturalnego oraz przeciwdziałanie korupcji w przedsiębiorstwach na całym świecie.

1. „Popieranie i przestrzeganie przez Firmę OPTOMER praw człowieka przyjętych przez społeczność międzynarodową”
2. „Warunki pracy zapewniane przez Firmę OPTOMER są regulowane na podstawie Kodeksu Pracy”
3. „Firma OPTOMER pozwala na zrzeszanie się pracowników w formie ugrupowań związkowych”
4. „Całkowite wyeliminowanie wszelkich form pracy przymusowej dzięki przestrzeganiu Kodeksu Pracy przez Firmę OPTOMER”
5. „Zgodnie z Kodeksem Pracy Firma OPTOMER nie zatrudnia (i nigdy nie zatrudniała) dzieci”
6. „Firma OPTOMER efektywnie przeciwdziała dyskryminacji w sferze zatrudnienia”
7. „W ramach działań prewencyjnych na rzecz środowiska Firma OPTOMER wdraża
System Zarzadzania Środowiskowego wg ISO 14001”
8. „Firma OPTOMER podejmuje inicjatywy mające na celu promowanie postaw odpowiedzialności ekologicznej”
9. „Od wielu lat Firma OPTOMER stosuje technologie przyjazne dla środowiska, obecnie podjęte działania to np. wymiana oświetlenia na energooszczędne”
10. „Od 2018 roku w Firmę OPTOMER obowiązuje Polityka antykorupcyjna, która reguluje oraz promuje standardy uczciwych zachowań biznesowych”

Oficjalny dystrybutor Blue Dragon jest w Polsce

Firma OPTOMER nawiązała współpracę z producentem sprzętu telekomunikacyjnego Gamm-Bud, dzięki czemu została oficjalnym dystrybutorem urządzeń Blue Dragon Jet w Polsce. Od teraz w ofercie dostępny jest szeroki wybór wdmuchiwarek o różnym przeznaczeniu.

Blue Dragon Jet Standard

Profesjonalna i łatwa w obsłudze wdmuchiwarka przeznaczona do wdmuchiwania mikrokabli. Charakteryzuje się solidną konstrukcją i wysoką jakością podajnika oraz mocą silników pneumatycznych. Wykorzystanie w niej wody zamiast powietrza pozwala uzyskać większą odległość wdmuchiwania.

Blue Dragon Jet Budget

Mikrowdmuchiwarka przeznaczona do budowy sieci dostępowych FTTH. Zależnie od przebiegu trasy oraz sztywności kabla może wdmuchiwać odcinki na odległość do 700 m. Dzięki swojej prostej konstrukcji jest łatwa w obsłudze, a jej przezbrojenie do pracy z kablem o innej średnicy trwa mniej niż minutę.

Blue Dragon Jet Hydro

Mocna wdmuchiwarka, wyposażona w silniki hydrauliczne. Szczególnie zaleca się ją przy ciężkich pracach, które wymagają dużych sił popychających kabel. Blue Dragon Jet Hydro jest wdmuchiwarką o solidnej konstrukcji z wysokiej jakości podajnikiem. Dzięki mocy silników hydraulicznych można wdmuchiwać nią kable na odległość do 2,5 km.

Blue Dragon Jet Max

Profesjonalna wdmuchiwarka kabli o solidnej i prostej konstrukcji. Charakteryzuje ją łatwość obsługi oraz duża trwałość. Dzięki wysokiej jakości podajnikowi oraz mocy silników pneumatycznych może wdmuchiwać kable z prędkością do 110 m/min na odległość do 2,5 km.

Blue Dragon Jet Mini

Wdmuchiwarka do mikrokabli przeznaczona do budowy ostatnich odcinków sieci FTTH. Cechuje ją kompaktowa konstrukcja oraz łatwość w obsłudze. Dzięki specjalnym zamknięciom możliwa jest bardzo szybka praca maszyny.

Blue Dragon Jet Multi Tube

Wdmuchiwarka przeznaczona do wdmuchiwania pakietów mikrorurek do rur osłonowych. W urządzeniu wykorzystany jest podajnik mikrorurek na łańcuchach rolkowych z gumowymi lub aluminiowymi nakładkami.

Blue Dragon Jet Smart

Wdmuchiwarka wyposażona w czujniki do pomiaru parametr w wdmuchiwania. Mierzą one ciśnienie w mikrorurce, prędkość i długość wdmuchniętego kabla, siłę dopychającą oraz parametry otoczenia, takie jak: temperatura powietrza, wilgotność powietrza i położenie geograficzne.

Klienci, zamawiający wdmuchiwarki przez firmę OPTOMER, mają prawo do serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego na identycznych zasadach jak klienci kupujący bezpośrednio u producenta. Oferowane przez OPTOMER urządzenia standardowo wyposażone są we wszystkie wymagane akcesoria. W ramach zamówienia szkolenie z obsługi wdmuchiwarki.

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu!

Sprzedaż:
Dział Handlowy
tel.: +48 42 650 53 33
e-mail: sprzedaz@optomer.pl

Wsparcie techniczne:
Dział Rozwoju
tel.: +48 42 611 05 31
e-mail: rozwoj@optomer.pl

Fotorelacja z Media Forum 2019

W zeszły piątek dobiegła końca tegoroczna konferencja Media Forum, której oficjalnym Partnerem Technologicznym była firma OPTOMER. Od 7 do 10 maja Pałac i Folwark w Łochowie gościł polskich operatorów telewizji kablowych, dostawców systemów technologicznych oraz nadawców kanałów TV. IX Niezależnemu Forum Operatorów Kablowych jak co roku przyświecała idea integracji przedsiębiorstw w branży telekomunikacji elektronicznej.

Firma OPTOMER nie tylko należała do grona wystawców prezentujących swoją ofertę na stoisku, ale także przygotowała specjalne prelekcje na potrzeby programu. Drugiego dnia konferencji o 13:30 w Sali Głównej odbył się półgodzinny wykład pt. „5G kontra FTTH”, a zaraz po nim warsztaty „Elementy pasywne w światłowodowych sieciach dostępowych FTTH”, prowadzone przez Grzegorza Kubiaka i Mariusza Ziółkowskiego – odpowiednio Kierownika Działu Rozwoju oraz Specjalistę Działu Rozwoju w firmie OPTOMER.

Dziękujemy zarówno organizatorom konferencji, jak i uczestnikom, którzy odwiedzili nasze stoisko oraz wzięli udział w prelekcjach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia!  

Fotorelacja z MiŚOT Meeting 2019

W dniach od 13 do 15 maja firma OPTOMER uczestniczyła w wiosennej konferencji MiŚOT. Celem wydarzenia organizowanego w Hotelu STOK w Wiśle była integracja małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Konferencja utrzymana w klimacie przewodnim wojska, armii oraz militariów oferowała liczne atrakcje, m.in. konkursy dla uczestników, II Bieg MiŚOT o Puchar KLARP oraz merytoryczne prelekcje prowadzone przez ekspertów z branży telekomunikacji.

Na potrzeby tegorocznej konferencji także firma OPTOMER przygotowała autorskie punkty programu. Drugiego dnia MiŚOT Meeting, we wtorek Grzegorz Kubiak, Kierownik Działu Rozwoju w firmie OPTOMER, poprowadził warsztaty pt. „Elementy pasywne w światłowodowych sieciach dostępowych FTTH”, a w środę wygłosił wykład na temat założeń rządowej strategii „5G dla Polski”.

Firma OPTOMER była dostępna dla uczestników konferencji również na swoim stoisku, na którym prezentowała m.in. oferowane przez nią przełącznice słupkowe oraz komponenty sieci dostępowych FTTH. Pracownicy firmy OPTOMER dziękują organizatorom konferencji oraz uczestnikom, którzy odwiedzili stoisko oraz wzięli udział w prelekcjach!

Fotorelacja z Wiosennej Konferencji Szkoleniowej ZTK

Ostatnim przystankiem na trasie majowych wyjazdów firmy OPTOMER była Wiosenna Konferencja Szkoleniowa organizowana przez Zarząd Związku Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza. Wydarzenie miało miejsce w Kazimierzu Dolnym w hotelu Zajazd Piastowski w dniach od 28 do 31 maja.

W trakcie konferencji firma OPTOMER wystąpiła z dwiema prelekcjami: „Elementy pasywne w światłowodowych sieciach dostępowych FTTH” oraz „5G kontra FTTH” – prowadzonymi przez Tomasza Rogowskiego, Zastępcę Dyrektora Generalnego ds. Technicznych w firmie OPTOMER. W ramach wydarzenia odbyły się także warsztaty pt. „Praktyczna realizacja punktu dystrybucyjnego w sieciach FTTH” prowadzone przez Samantę Bartczak, Konstruktora-technologa osprzętu światłowodowego w Dziale Konstrukcyjno-Technologicznym firmy OPTOMER.

Dziękujemy organizatorom konferencji oraz wszystkim uczestnikom, którzy odwiedzili nasze stoisko i wzięli udział w prelekcjach! Poniżej prezentujemy fotorelację z tego wydarzenia.

Fotorelacja z XXIV Konferencji KIKE

Końcówkę wiosny spędziliśmy w malowniczych Bieszczadach! W dniach od 17 do 19 czerwca firma OPTOMER gościła bowiem w Hotelu Arłamów na XXIV Konferencji KIKE organizowanej przez Krajową Izbę Komunikacji Ethernetowej.

Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń oraz integracja małych i średnich przedsiębiorców z branży telekomunikacji. W konferencji wzięli udział operatorzy, dostawcy technologii i usług szerokopasmowych.

Drugiego dnia Mariusz Ziółkowski, Specjalista Działu Rozwoju w firmie OPTOMER zajął drugie miejsce w Biegu o Puchar Prezesa KIKE, a kilka godzin później poprowadził w ramach programu warsztaty pt. „Realizacja przyłącza abonenckiego w sieciach FTTH” połączone z prezentacją słupka telekomunikacyjnego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom prelekcji, a także organizatorom i gościom konferencji. Poniżej prezentujemy naszą fotorelację z tego wydarzenia.

Światłowodowe sieci napowietrzne

Napowietrzna sieć światłowodowa jest instalacją alternatywną dla tradycyjnych sieci doziemnych. Rozwiązanie to sprawdza się idealnie na terenach pozamiejskich, gdzie sieć nie jest tak gęsta, liczba potencjalnych odbiorców końcowych jest znacznie mniejsza, a dystanse większe niż w mieście. 

Duże odległości pomiędzy abonentami a centralą sprawiają, że prowadzenie linii na podbudowie słupowej okazuje się inwestycją tańszą i łatwiejszą w realizacji. Bezpośredni dostęp do linii światłowodowej oznacza nie tylko szybkie i proste przyłączenie abonenta, ale też możliwość natychmiastowej interwencji w przypadku awarii, niezależnie od tego, w którym miejscu traktu taka się pojawi.

Istnieje wiele sposobów na wybudowanie linii napowietrznej. Technologia w jakiej stawiana jest sieć, jak i produkty użyte podczas budowy (typ kabla oraz pełen osprzęt), często zależą od charakteru sieci i zadań jakie ma ona spełniać. Przykładowo, w sieciach budowanych na obszarach przemysłowych wykorzystany zostanie kabel OPGW, natomiast na przedmieściach mogą to być kable o przekroju ósemkowym, bądź w pełni dielektryczne kable samonośne.

Kable ADSS

Efektywną i oszczędną formą sieci danych jest sieć prowadzona kablami ADSS (All-dielectric Self Support). Są to kable niezawierające elementów przewodzących prąd elektryczny, jednak wciąż wystarczająco wytrzymałe mechanicznie, aby rozwieszać je między słupami bez instalacji dodatkowych linek nośnych.

Przykład dystrybucyjnego kabla napowietrznego UNC 1634

Elementy nośne znajdują się wewnątrz struktury samego kabla. Mogą to być dwa pręty wzdłużne w powłoce zewnętrznej, centralny rdzeń lub też skrętka z płytek wykonanych z tworzywa, pełniąca również rolę kolejnej powłoki uodparniającej kabel na strzały z broni. Zależnie od ciężaru i rodzaju elementów wytrzymałościowych takiego kabla, rozwieszać go można na przęsłach o
długościach nawet do 200 m.

Na szczególną uwagę zasługują kable abonenckie używane do bezpośredniego połączenia gniazdka w domu klienta z siecią. Z uwagi na swoje zastosowanie, charakteryzują się znacznie mniejszą ilością włókien. Produkty najwyższej klasy pozwalają dodatkowo na płynne przejście do wnętrzna budynku i okablowanie końca linii aż do samego gniazdka. Przykładem takiego kabla jest UNC 1629 widoczny na kolejnej stronie.

Napowietrzny kabel abonencki UNC 1629

Po doprowadzeniu kabla do wewnętrznej strony ściany budynku, ściągając zewnętrzną powłokę i ucinając pierwszą warstwę aramidu, otrzymujemy niepalny, bezhalogenowy kabel stacyjny spełniający wszelkie normy przeciwpożarowe.

Zawiesia

W sieciach napowietrznych, równie ważnymi elementami są mocowania kabla do słupów, lub budynków w trwały i bezpieczny sposób. Do tego właśnie służą produkty z grupy uchwytów i wsporników napowietrznych. Uchwyty to elementy mające kontakt bezpośrednio z wieszanym kablem, często mocowane do słupa za pośrednictwem wspornika. Uchwyty odciągowe służą utrzymaniu odpowiedniego naciągu kabla, a więc zapewniają odpowiednią długość przęsła i rozluźniają kabel w obrębie słupa. Oznacza to że, w każdej sytuacji, gdy na słupie znajduje się mufa lub stelaż zapasu, wymagane są uchwyty odciągowe. Niektóre słupy prostego toru napowietrznego, pozwalają na użycie uchwytów przelotowych, których jedynym zadaniem jest utrzymania kabla na odpowiedniej wysokości. Uchwyty te nie regulują naciągu kabla w pobliżu słupa.

Uchwyt przelotowy do krótkich przęseł

Gwarancję pewnego chwytu kabla i braku uszkodzeń wynikających z punktowo przyłożonych sił dają oploty wzmacniające i uchwyty oplotowe. Są to odpowiednio przygotowane spiralne druty z ogniowo cynkowanej stali, które po zapleceniu wokół kabla tworzą zbrojenie o długości około jednego metra.

Na zbrojeniu zaplata się jeszcze sam uchwyt w postaci pętli, za którą ciągnięty jest kabel. Zaletą takiego rozwiązania jest trwałość oraz gwarantowane bezpieczeństwo samego kabla w danym punkcie, niestety jest ono bardzo niewygodne w instalacji.

Odciągowy uchwyt oplotowy do kabla ADSS

Każdy uchwyt niezależnie od typu musi zostać dobrany zgodnie ze średnicą kabla, do którego jest przeznaczony. W przeciwnym wypadku uchwyt może niewystarczająco mocno trzymać kabel lub ściskać go na tyle mocno, aby wpłynąć negatywnie na transmisję danych płynących włóknami światłowodowymi. 

Większość uchwytów wymaga wspornika do zamontowania na słupie bądź ścianie budynku. W zależności od uchwytu i sytuacji może to być konsola ze śrubą hakową, hak z kołkiem rozporowym, lub kątownik z otworami umożliwiający zawieszenie dwóch linii na jednym słupie. Wsporniki przytwierdzane są do słupa za pomocą śrub, lub bardziej uniwersalnie, bez potrzeby wiercenia otworów, taśmą stalową i specjalnymi klipsami. Prawidłowy montaż taśmą wykonywany jest przy użyciu specjalistycznego narzędzia do naciągania, a następnie ucinania nadmiaru taśmy.

Narzędzie do zapinania taśmy stalowej na słupach

Dobierając zarówno wspornik jak i uchwyt warto zwrócić uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale też na parametr oznaczony jako „minimalna siła zrywania”. Odpowiedni dobór siły zrywania i wytrzymałości kabla ma znaczenie w sytuacjach awaryjnych. W przypadku przewrócenia słupa, lub przewrócenia drzewa na linię, przewiduje się zerwanie zawiesi kabla przed przerwaniem samego kabla, co znacznie ułatwia późniejsze procedury naprawcze i skraca czas przerw transmisji do minimum.

Wymagania dotyczące sieci napowietrznych

Instalacje napowietrzne są szczególnie narażone na oddziaływania atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, opady, wahania temperatur, lub silne ruchy powietrza, zwłaszcza na podbudowie linii wysokiego napięcia. Problemy związane z temperaturami i promieniowaniem rozwiązuje się przez wykonanie elementów sieci z materiałów odpornych na UV i zmiany klimatu. Ze względu na deszcz oraz wilgotność powietrza stosuje się mufy o odpowiednich stopniach szczelności. Największym problemem stają się więc drgania kabla powodowane wiatrami. W celu redukowania oscylacji stosuje się specjalnie dobrane do przęsła tłumiki drgań, których konstrukcja zależy przede wszystkim od zastosowanego kabla i odległości między słupami. Przy przęsłach do 80 m długości nie ma konieczności redukcji drgań. Dla odległości od 80 m do 120 m zalecane jest stosowanie po jednym tłumiku z każdej strony przęsła, natomiast powyżej 120 m powinno się używać 4 tłumików na przęśle – po dwa z każdej strony. Ze względu na różnorodność konstrukcji tłumiących drgania wywołane wiatrem, należy również zwrócić uwagę na masę potencjalnego tłumika i porównać z obciążeniem tolerowanym przez kabel.

Przykładowe tłumiki drgań:

Spiralny tłumik drgań
Wahadłowy tłumik drgań

 

Metody instalacji sieci napowietrznych

Rozróżnia się dwie główne metody instalowania sieci podwieszanych: metodę „mobilnej szpuli” i metodę „stacjonarnej szpuli”. Przy „mobilnej szpuli”, bęben z kablem umieszcza się na ciężarówce lub torze prowadzącym wzdłuż traktu światłowodowego, a następnie rozwija się kabel rozwieszając go na kolejnych słupach linii. Zaleca się utrzymywanie 15 m odległości szpuli od słupa, na którym w danym momencie zawieszany jest kabel. Metoda pozwala na zawieszanie kabla od razu w pozycji docelowej, jeśli dany słup wyposażany jest w uchwyt przelotowy.

W przypadku zawieszania docelowo na uchwytach odciągowych, stosuje się tymczasowo również zawiesia przelotowe do momentu rozwinięcia kabla wzdłuż całej długości trasy. Po całkowitemu rozwinięciu zawiesza się odciągi.

Metoda „stacjonarnej szpuli” przewiduje rozwijanie szpuli z jednej, początkowej lokalizacji. Ciągnięty koniec kabla łączy się z pojazdem ciągnącym za pomocą liny. Rozwijany kabel zawiesza się na uprzednio przygotowanych, tymczasowych bloczkach rozwieszanych na słupach. Należy zwrócić uwagę, aby promień bloczka był nie mniejszy niż minimalny promień gięcia rozwieszanego kabla. Po rozwinięciu całego kabla wzdłuż traktu światłowodowego, na poszczególnych słupach przewiesza się kabel z tymczasowego bloczka, na założone wcześniej uchwyty.

Przy obu metodach należy pamiętać o ogólnych zasadach sieci podwieszanych. Aby uniknąć zbytnich naprężeń kabla należy przyjąć 104 % odległości między słupami jako długość kabla przeznaczonego na zwis. Zaleca się budowanie sieci przy używaniu uchwytów odciągowych na co najmniej 40 % słupów w przypadku prostego, nieprzerwanego toru kabla. W sytuacjach takich jak krzyżowanie tras, rozgałęzienie traktu, przyłączenie abonenta, lub zmiana kierunku trasy kabla o 15º lub więcej, słupy muszą być wyposażone w 100% w uchwyty odciągowe.

Tendencje na przyszłość 

Instalacje podwieszane stanowią poważną część infrastruktury sieci w Polsce. Rozwój techniki światłowodowej na świecie, także w kraju, powoduje stopniową wymianę instalacji miedzianych na światłowodowe i to w dużym stopniu na odcinkach napowietrznych. Dotyczy to nie tylko odcinków dystrybucyjnych doprowadzających dane między innymi do miast, ale też fragmentów dostępowych, silnie powiązanych z niezwykle popularną ideą FTTH, także na osiedlach domków jednorodzinnych.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów z Działu R&D firmy OPTOMER. Zachęcamy do zapoznania się z ich innymi autorskimi rozwiązaniami w zakresie sieci dostępowych.

centrum-wiedzy-stopka

5G kontra FTTH

Czy bezprzewodowe sieci 5G mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju dostępowych sieci światłowodowych – na to i inne pytania odpowie Grzegorz Kubiak, Kierownik Działu Rozwoju Firmy OPTOMER.

W dobie coraz dynamiczniej rozwijającego się rynku usług bezprzewodowych, u progu wkroczenia technologii 5G na polski rynek, gdy organy państwowe ogłaszają strategię „5G dla Polski” wielu dostawców usług szerokopasmowych obawia się o sens inwestowania w światłowodowe sieci dostępowe. Ale czy technologia 5G faktycznie może stanowić konkurencję dla FTTH? – Aby odpowiedzieć na to pytanie postaramy się spojrzeć na kilka aspektów wprowadzania technologii 5G w życie – mówi Grzegorz Kubiak, Kierownik Działu Rozwoju.

PRĘDKOŚĆ I JAKOŚĆ WPROWADZANIA 5G

Proponowana przez Ministerstwo Cyfryzacji strategia „5G dla Polski” wytycza nam ścieżkę, na końcu której w roku 2025 wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportowe zostaną pokryte zasięgiem nowej sieci, a do roku 2020 ma zostać uruchomiona sieć działająca na zasadach komercyjnych w jednym dużym mieście.

– Jak widać tempo prac nie jest zawrotne, a temat wymaga jeszcze wiele prac, w tym legislacyjnych. Celem jest przygotowanie gruntu pod duże inwestycje, które mają przynieść naszej gospodarce wiele korzyści – zaznacza Grzegorz Kubiak. – Z drugiej strony 5-7 lat to dla dostawcy usług szerokopasmowych nie jest aż tak dużo.

– Czy w obliczu strategii powinniśmy się obawiać o inwestycje światłowodowe?

– Tu należałoby się zastanowić nad jakością wprowadzanej technologii 5G. Za przykład może nam posłużyć szeroko dostępna już technologia LTE (4G). Wiele spraw we wprowadzeniu 4G udało się w Polsce jak nigdzie indziej. Jesteśmy chwaleni na świecie za tempo rozwoju i zasięg naszej sieci. Jednak każdy kto mógł lub musiał korzystać z usług 4G wie, że nie jest z nimi tak dobrze, jak to wygląda na papierze. Na terenach słabo zurbanizowanych występuje problem z zasięgiem i odległością od stacji bazowej. W miastach sieć musi obsłużyć zbyt wielu użytkowników drastycznie ograniczając pasmo.

TECHNOLOGIA 5G I JEJ OGRANICZENIA

– Czy nowa technologia będzie pozbawiona tych problemów?

– Niezależnie o jakim medium transmisyjnym mówimy nikomu z branży telekomunikacyjnej nie trzeba tłumaczyć, że im większe pasmo chcemy przesyłać, tym większym problemem staje się dla nas odległość – zaznacza Grzegorz Kubiak. – Dyspersja (czyli zniekształcenie) sygnału dotyczy tak naprawdę każdego rzeczywistego kanału transmisyjnego i nie ma znaczenia, czy mówimy o skrętce UTP, kablach koncentrycznych, światłowodowych czy technologiach radiowych. Ale nie da się ukryć, że każde z tych mediów radzi sobie z tym problemem inaczej. 

Sieci 2G i 3G ukierunkowane były na obsłużenie jak największej liczby użytkowników, dopiero w sieciach 4G pasmo zaczęło grać istotną rolę w założeniach technologii. Niestety niosło to za sobą konieczność zagęszczenia stacji bazowych. To, czy nasze obecne sieci są w stanie obsłużyć zapotrzebowania klientów, to temat o którym można dyskutować. Ale dyskusji nie podlega fakt, że dla technologii 5G będziemy musieli pójść znacznie dalej. Tu nie będzie chodzić o postawienie kilku dodatkowych masztów lub dozbrojenie kilku dachów. Dla 5G zmianie musi ulec koncepcja budowy sieci. Wchodzimy w erę/filozofię „małych komórek” a nawet mikro-, piko- i femtokomórek.

WSPÓŁISTNIENIE, AGREGACJA CZY KONWERGENCJA?

 – Zanim powstanie sprawnie działająca sieć 5G musi powstać dobrze rozwinięta infrastruktura światłowodowa, także FTTH. Obie technologie już teraz przewidują możliwość współistnienia w jednym włóknie światłowodowym bez ograniczania możliwości migracji architektury GPON do sieci następnej generacji (XGS-PON, NG-PON2, itp.).

– Czy na współistnieniu sprawa się zakończy?

– Możliwe i dyskutowane są w świecie jeszcze inne scenariusze. Niewykluczone, że użytkownik będzie zainteresowany obiema formami dostępu. Wykupując obie usługi przewodowego i bezprzewodowego dostępu do szerokiego pasma, zabezpiecza się na wszelkie ewentualności, dokonując swoistej agregacji tych dwóch technologii – podkreśla Grzegorz Kubiak. – Niestety rozważany jest także przypadek, w którym sieć 5G stanie się zamiennikiem dla sieci przewodowej. Dla obszarów z dobrze rozbudowaną infrastrukturą światłowodową model konwergencji, w którym 5G zastępuje FTTH jest jednak mało prawdopodobny.

PODSUMOWANIE

Już pobieżna analiza przytoczonych w artykule przykładów pozwala zauważyć, że obecna sytuacja na rynku jest idealna do inwestowania w światłowodowe sieci dostępowe, a rozwój technologii 5G przynosi więcej okazji, niż zagrożeń, dobrze przygotowanym dostawcom usług szerokopasmowych. Na szczęście jeszcze jest czas, aby przygotować się na przyjście technologii 5G. Terminy wyznaczone przez Ministerstwo Cyfryzacji nie sprawią, że sieci powstaną z dnia na dzień w pełnej mocy, ale mogą sprawić, że wzrośnie zainteresowanie usługami szerokopasmowymi. Co więcej, wspominana wcześniej strategia, podkreśla potrzebę uzyskania celu w sposób efektywny kosztowo. Oznacza to ograniczenie budowy infrastruktury w miejscach, w których jest już ona wybudowana. Czyli, mając rozbudowaną sieć FTTH na obszarze swojego działania, mamy bezpośredni wpływ na warunki na jakich pojawi się na nim technologia 5G.

Światłowód, jak żadne inne medium, radzi sobie z ograniczeniami pasma związanymi z odległością, a przez swoje ograniczenia technologia radiowa będzie skazana na korzystanie z naszych sieci. Światłowód ma jeszcze wiele innych zalet. Dodatkowo udostępnianie naszych włókien na potrzeby sieci 5G w żaden sposób nie musi ograniczać konkurencyjności naszej oferty, bo technologie te mogą współdzielić nasze medium. Na koniec warto jednak zwrócić uwagę, że czas na reakcję jest teraz. Fakt, że 5G potrzebuje światłowodu nie oznacza, że nie dotrze tam gdzie tego światłowodu obecnie nie ma. Jeżeli ten światłowód pojawi się dopiero na potrzeby świadczenia usług 5G, to prawdopodobieństwo wybicia się z ofertą „kablową” drastycznie maleje. Nie możemy przespać tej okazji.

Schemat przedstawiający idee działania poszczególnych sieci.

Artykuł powstał przy udziale ekspertów z Działu R&D firmy OPTOMER. Zachęcamy do zapoznania się z ich innymi autorskimi rozwiązaniami w zakresie sieci dostępowych.

centrum-wiedzy-stopka

Historia światłowodów

Włókno szklane znane było już w czasach starożytnych, jednak jego zastosowanie jako medium do transmisji informacji datuje się na początek XIX wieku. W 1790 roku we Francji bracia Chappe skonstruowali pierwszy telegraf optyczny. Był to system składający się z szeregu świateł zamontowanych na wieżach, między którymi przekazywane były wiadomości.

W ciągu następnego stulecia w optyce dokonał się ogromny postęp. W 1854 roku brytyjski fizyk John Tyndall pokazał, że światło może rozchodzić się w łuku strumienia wody, a tym samym udowodnił, że może się ono rozchodzić po liniach krzywych. W 1880 roku Alexander Graham Bell opatentował swój telefon optyczny. W tym samym roku William Wheeler skonstruował system wyłożonych od wewnątrz powłoką refleksyjną rur, które oświetlały domy światłem z elektrycznej lampy łukowej umieszczonej w piwnicy budynku. 

W latach dwudziestych zeszłego wieku John Logie Baird opatentował pomysł wykorzystania zestawu przezroczystych prętów do przekazywania obrazów na odległość. Pierwszą osobą, której udało się przesłać obraz za pomocą wiązki włókien optycznych był Heinrich Lamm – dokonał tego w roku 1930. Na początku lat pięćdziesiątych zaproponowane zostały pierwsze światłowody z płaszczem o niższym w stosunku do rdzenia, współczynniku załamania światła. W roku 1961 Amerykanin Elias Snitzer opublikował teorię włókien jednomodowych, umożliwiających transmisję w bardzo cienkim rdzeniu włókna światłowodowego jednej długości fali – jednego modu. Zademonstrował również propagację wiązki laserowej w światłowodzie. Bardzo duża tłumienność użytego światłowodu pozwalała na jego wykorzystanie jedynie w medycynie. Liczne niedoskonałości, w tym bardzo duża tłumienność, wykluczały jego zastosowanie w telekomunikacji.

PIERWSZE PRÓBY STOSOWANIA ŚWIATŁOWODU W TELEKOMUNIKACJI

W 1964 roku Charles Kao i George Hockham ze Standard Communications Laboratories w Wielkiej Brytanii wykazali teoretycznie, że straty światła w istniejących włóknach szklanych można znacznie zmniejszyć poprzez usunięcie zanieczyszczeń.

Kao przeprowadził szczegółowe badania tłumienności włókien światłowodowych. Zebrał próbki od różnych wytwórców i dokładnie zbadał ich właściwości. Badania te utwierdziły go w przekonaniu, że duża stratność wczesnych włókien światłowodowych wynikała z występujących w nich zanieczyszczeń, a nie z właściwości samego szkła kwarcowego. Silna wiara Kao w rozwój telekomunikacji światłowodowej i zainteresowanie operatorów telekomunikacyjnych ich praktycznym wykorzystaniem były zachętą dla laboratoriów na całym świecie do eksperymentów, mających na celu zmniejszenie stratności włókien optycznych. Po czterech latach intensywnych badań osiągnięto wyznaczony przez Kao cel zmniejszenia tłumienności włókna światłowodowego do poziomu 20 dB/km. Większość grup badawczych próbowała oczyścić szkło wykorzystywane w optyce, które można było łatwo doprowadzić do stanu plastycznego i wyciągnąć z niego włókno. Robert Maurer, Donald Keck i Peter Schultz z Corning Glass Works rozpoczęli badania nad krzemionką topioną, materiałem, który można uzyskać w bardzo wysokiej klasie czystości, lecz charakteryzującym się wysoką temperaturą topnienia i małym współczynnikiem załamania światła. Wytwarzali oni cylindryczne preformy przez osadzanie z fazy gazowej oczyszczonej krzemionki, dodając precyzyjnie kontrolowaną ilość domieszek, w celu nieznacznego zwiększenia współczynnika załamania światła rdzenia w stosunku do płaszcza, bez znacznego zwiększenia jego tłumienności. We wrześniu 1970 roku ogłosili wytworzenie jednomodowego włókna światłowodowego o tłumienności poniżej 20 dB/km dla długości fali 633 nm. 

Przełom spowodowany odkryciem badaczy z firmy Corning otworzył drogę do rozwoju telekomunikacji światłowodowej. W tym samym roku naukowcy Bell Labs równolegle z uczonymi z Instytutu Fizycznego w Leningradzie (obecnie Petersburg), skonstruowali pierwsze półprzewodnikowe diody laserowe, zdolne do emisji fali ciągłej w temperaturze pokojowej. Przez następnych kilka lat uzyskano znaczące obniżenie tłumienności wytwarzanych włókien optycznych dzięki udoskonalaniu metod produkcji, jak również wykorzystywaniu do transmisji fal o większych długościach, dla których szkło kwarcowe ma z natury mniejszą tłumienność. Na początku lat siedemdziesiątych wątpiono, czy uda się skonstruować układy sprzężenia źródeł światła z rdzeniami mającymi średnicę zaledwie kilku mikrometrów.

Problemem było także opracowanie elementów do łączenia włókien oraz urządzeń do ich spawania. Równolegle z pracami nad systemami jednodomowymi trwał proces udoskonalania systemów wielomodowych. Zbyt wąskie pasmo transmisyjne światłowodów wielomodowych ze skokową zmianą współczynnika załamania światła między rdzeniem a płaszczem, skłoniło naukowców i inżynierów do stworzenia światłowodów wielomodowych, w których współczynnik ten zmienia się między rdzeniem a płaszczem gradientowo. Przyjęto również dwie standardowe średnice rdzenia włókna wielodomowego: 50 mikrometrów i 62,5 mikrometra. W roku 1977 zbudowano na takich światłowodach pierwsze łącza telefoniczne pracujące na fali o długości 850 nm, wytwarzanej przez diody laserowe GaAlAs, wykonane ze związków arsenu galu i glinu. Systemy pierwszej generacji mogły transmitować sygnał optyczny bez regeneracji na odległość kilku kilometrów. Zasięg transmisji ograniczała wynosząca 2 dB/km tłumienność światłowodu oraz dyspersja międzymodowa. Wkrótce pojawił się system drugiej generacji wykorzystujący diody laserowe InGaAsP emitujące falę o długości 1300 nm, dla której tłumienność światłowodu wynosiła 0,5 dB/km, a dyspersja, czyli efekt rozmycia transmitowanego impulsu, był nieco niższy, niż dla fali o długości 850 nm. Ze względu na efekt dyspersji międzymodowej wywołującej rozmycie transmitowanych impulsów w światłowodach wielomodowych, nie nadają się one do transmisji dalekosiężnych. W roku 1986 David Payne z Uniwersytetu w Southampton i Emmanuel Desurvire z Bell Labratories skonstruowali domieszkowany erbem wzmacniacz światłowodowy, który obniżył koszt światłowodowych transmisji dalekosiężnych, przez eliminację elektronicznych regeneratorów zamieniających sygnał optyczny na elektryczny w celu jego wzmocnienia i ponownie na sygnał optyczny do dalszej transmisji w światłowodzie.

Współczesny kabel światłowodowy stosowany w systemach sieci napowietrznych

ROZWÓJ ŚWIATŁOWODOWYCH SIECI DALEKOSIĘŻNYCH

W oparciu o tę technologię w 1988 roku rozpoczął pracę pierwszy transatlantycki światłowodowy kabel telefoniczny. Jego działanie wykazało, że systemy oparte o transmisję jednomodową są efektywne i wykonalne na skalę przemysłową. Fakt ten był w latach osiemdziesiątych impulsem do rozwoju światłowodowych sieci dalekosiężnych i budowy przez operatorów narodowych sieci szkieletowych ze światłowodami jednodomowymi. W 1991 roku Desurvire i Payne zademonstrowali wzmacniacze optyczne wbudowane bezpośrednio w kabel światłowodowy. W pełni optyczne łącze telekomunikacyjne umożliwiło stukrotne zwiększenie przepustowości kanału transmisyjnego w stosunku do łącza ze wzmacniaczami elektronicznymi. Obecnie systemy dalekosiężne pracują na fali o długości 1550 nm, dla której tłumienność światłowodu jest rzędu 0,2 dB/km. Niższa tłumienność włókna dla tej długości fali pozwala na dalsze zwiększenie odległości między regeneratorami sygnału. Bardzo istotny jest fakt, że włókna światłowodowe domieszkowane erbem, pracują jako wzmacniacze optyczne właśnie na długości fali 1550 nm, eliminując konieczność stosowania regeneratorów elektrooptycznych.

W 1996 roku ułożono przez Ocean Spokojny pierwszy światłowodowy kabel ze wzmacniaczami optycznymi. W następnym roku zakończono układanie kabla światłowodowego tworzącego łącze optyczne dookoła globu. To najdłuższe na świecie połączenie światłowodowe zapewniło infrastrukturę dla rozwoju aplikacji Internetowych nowej generacji.

Współcześnie, światłowody są szeroko wykorzystywane w telekomunikacji, medycynie, przemysłach militarnym, motoryzacyjnym, lotniczym, okrętowym i wielu innych zastosowaniach. Szerokie pola zastosowań światłowodów w różnorodnych aplikacjach, to magazynowanie danych, sieci teleinformatyczne i nadawcze. Nowoczesne światłowody jednodomowe, dzięki obniżonej zawartości jonów OH, które powodowały podwyższone tłumienie dla fal o długości około 1400 nm (pik wodny), pozwalają na transmisję szerokiego spektrum długości fal w zakresie od 1260 nm do 1650 nm. Umożliwiają dzięki temu ich wykorzystanie w systemach CWDM, DWDM, UDWDM. Systemy te oparte na technologii zwielokrotnienia w dziedzinie długości fali, pozwalają na transmisję w jednym włóknie równocześnie 16 długości fal CWDM, 40 fal DWDM lub nawet 80 fal UDWDM.

WSPÓŁCZESNE SIECI ŚWIATŁOWODOWE

Światłowód jest obecnie najlepszym medium transmisyjnym, pozwalającym na przekaz pasma przekraczającego 1 THz, przy bardzo niskiej tłumienności na poziomie 0,2 dB/km. Aktualnie największym wyzwaniem dla światłowodów jest ich doprowadzenie do abonenta końcowego. Jesteśmy świadkami stopniowego procesu wypierania okablowania miedzianego z warstwy dostępowej sieci teleinformatycznych i telewizji kablowej. Decydują o tym jedynie względy ekonomiczne. Nie ma żadnych przeszkód technicznych, aby budować całkowicie światłowodowe sieci dostępowe, w których abonent końcowy zaopatrzony jest w terminal optyczny. Do okablowania mieszkań używane są światłowody o zmniejszonej wrażliwości na zginanie, z promieniem gięcia obniżonym nawet do 5 mm, w porównaniu z promieniem 30 mm dla włókien standardowych. Niewątpliwie jesteśmy świadkami dokonujących się zmian technologicznych, wnoszących nową jakość w dziedzinie przesyłu informacji. W dziedzinie światłowodów istnieje jeszcze wiele rozwiązań, które nie są jeszcze powszechnie stosowane. Jednym z przykładów, mogą być wynalezione na początku lat dziewięćdziesiątych, światłowody fotoniczne, w których mechanizm prowadzenia światła oparty jest na jego uginaniu w strukturze światłowodu, a nie na zasadzie całkowitego odbicia wewnętrznego. Dzięki temu uzyskuje się efektywniejszą transmisję mocy optycznej, niż ma to miejsce w światłowodach konwencjonalnych. Co przyniesie przyszłość, pokaże czas.

W Polsce pionierem w produkcji włókien światłowodowych był Ośrodek Techniki Optotelekomunikacyjnej w Lublinie. Akt erekcyjny budowy, podpisany został w 1981 roku i został wybudowany w ciągu 4 lat. Zakład wyposażono w linie technologiczne do wytwarzania preform, wyciągania i zabezpieczania włókien światłowodowych oraz wytwarzania kabli światłowodowych. Po modernizacji w 1990 roku, w OTO Lublin, powstał bardzo nowoczesny zakład produkcji kabli światłowodowych, o rocznej zdolności produkcyjnej na poziomie 5 tysięcy km. Prężne działanie lubelskiego zakładu, zmobilizowało do działania inne polskie fabryki kabli. Trzy spośród nich, Fabryka Kabli Ożarów od 1990 roku, Zakłady Kablowe TELE-FONIKA w Myślenicach i Bydgoska Fabryka Kabli od 1997 roku, uruchomiły własne linie produkcji kabli światłowodowych, osiągając łączną zdolność produkcyjną 30 000 km kabla rocznie. OTO Lublin jako zakład w strukturach TP S.A., funkcjonował do 2003 roku. W 2004 roku został zakupiony przez amerykańską firmę CORNING, największego na świecie producenta włókien światłowodowych.

inż. Maciej Grochowski

Kontakt:
mail: r&d@optomer.pl
tel.: +48 42 611 01 00 wew. 21

Artykuł powstał przy udziale ekspertów z Działu R&D firmy OPTOMER. Zachęcamy do zapoznania się z ich innymi autorskimi rozwiązaniami w zakresie sieci dostępowych.

Skip to content