fbpx

LOGOWANIE

Skorzystaj z opcji logowania aby uzyskać dostęp do większej bazy materiałów

Innowacja w infrastrukturze telekomunikacyjnej – dwudzielne złącze światłowodowe

Rozwój technologiczny wymaga od producentów osprzętu telekomunikacyjnego odpowiadania na rynkowe potrzeby poprzez ciągłe dostarczanie innowacyjnych rozwiązań. Jedno z nich – dwudzielne złącze SC konstrukcji firmy OPTOMER dedykowane sieciom światłowodowym – zostało opatentowane przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej! 

Obecnie stosowane złącze światłowodowe typu SC używane jest w telekomunikacji światłowodowej do zestawiania łączy światłowodowych i wielokrotnego łączenia i rozłączania światłowodów. 

Złącze SC zostało opracowane przez japońską firmę telekomunikacyjną NTT, aby wyeliminować konieczność odkręcania i przykręcania złącza przy zestawianiu nowego toru światłowodowego oraz zredukować koszty dzięki technologii wtryskiwania detali z tworzywa sztucznego. W obecnym stanie techniki złącze SC składa się z ferruli oraz obudowy.

Ferrula jest tulejką ceramiczną, do której wkleja się światłowód. Podlega obróbce mechanicznej mającej na celu uzyskanie określonego kształtu jej czoła. Zmontowane już złącze SC stanowi zakończenie pojedynczego włókna światłowodowego, gotowe do połączenia z drugim, identycznie wykonanym złączem. Jest to realizowane za pomocą odrębnego detalu zwanego łącznikiem SC. Długość przekątnej przekroju poprzecznego obecnie stosowanych ferrul złączy SC z obudową zewnętrzną wynosi 8,0 mm. Z punktu widzenia technologii instalacji światłowodu istotne jest, aby wymiar ten był jak najmniejszy.

Specyfika dwudzielnego złącza SC

Proponowane przez firmę OPTOMER rozwiązanie pozwala zmniejszyć wymiary poprzeczne ferruli w obudowie wewnętrznej i zapewnić łatwość instalacji u abonenta. Innowacyjna obudowa dwudzielna jest kompatybilna z istniejącym na rynku łącznikiem SC, co umożliwia łączenie złączy wykonanych dotychczasową techniką ze złączem stanowiącym przedmiot zastrzeżenia patentowego.

Dwudzielne złącze światłowodowe jest zbudowane z:

  • ferruli ze sprężynką,
  • podstawy,
  • pokrywki.

Ferrula ze sprężynką w złączu dwudzielnym ma mniejszy wymiar poprzeczny niż ferrula w obudowie wewnętrznej w stosowanym dotychczas rozwiązaniu, dzięki czemu nie jest wymagane stosowanie rurek transportowych o średnicy tak dużej, jak w przypadku standardowego złącza SC. Jest to korzystne przede wszystkim ze względu na obniżenie kosztów instalacji. Po montażu tego typu złącze SC ma standardowe gabaryty i funkcjonalnie jest tożsame ze złączem SC używanym powszechnie.

Obudowa dwudzielna zawiera przesuwną pokrywkę. Ma ona dwie pozycje. W jednej złącze można swobodnie wypiąć z adaptera, w drugiej jest ono zabezpieczone przed przypadkowym wypięciem. Charakteryzuje się przy tym prostotą montażu – nie wymaga od instalatora specjalnych przyrządów do jej złożenia.

Innowacje firmy OPTOMER

Tym, co wyróżnia patentowany produkt są więc zmniejszone (w stosunku do istniejącego rozwiązania) wymiary obudowy wewnętrznej ferruli, co pozwala na instalację złączy SC w pomieszczeniach (bezpośrednio u abonenta), do których światłowód zostanie dociągnięty lub wepchnięty przez rurki instalacyjne. Złącze dwudzielne zapewnia wykorzystanie rurek o znacznie mniejszej średnicy niż dotychczas. Podsumowując, jest ono zatem zarówno praktyczne w użyciu, jak i ekonomiczne.

Innowacje stanowią specjalność firmy OPTOMER już od samego początku jej istnienia. To właśnie ona, jako pierwszy producent w Polsce, wdrożyła na potrzeby produkcji technologię maszynowego polerowania czoła ferruli złącza światłowodowego. Dzięki innowacyjnej technologii Aktywnego Centrowania Rdzenia światłowodu możliwe jest uzyskanie doskonałych parametrów transmisyjnych złączy o powtarzalnej wartości tłumienia na poziomie 0,1 dB (złącza E-2000 0,1 dB).

Przy projektowaniu nowych konstrukcji, firma OPTOMER przykłada dużą wagę do ich zgodności z normami polskimi, europejskimi i światowymi, a wszystkie oferowane przez nią produkty i rozwiązania posiadają Deklarację Zgodności.

Treści dostępne w Centrum Wiedzy powstają we współpracy z Działem R&D firmy OPTOMER. Nasi eksperci od lat szkolą z powodzeniem instalatorów oraz przedstawicieli administracji publicznej!

Skip to content