fbpx

LOGOWANIE

Skorzystaj z opcji logowania aby uzyskać dostęp do większej bazy materiałów

Światłowód – jak wygląda instalacja na osiedlu budynków wielorodzinnych?

W celu minimalizacji kosztów budowy sieci na osiedlach budynków wielorodzinnych wykorzystuje się wybudowaną wcześniej infrastrukturę teletechniczną. Mowa tu m.in. o ciemnych włóknach, kanalizacji kablowej czy też podbudowie słupowej. W zależności od lokalnych uwarunkowań, punktu rozdzielczego oraz przyłącza abonenckiego stosowane są różne rozwiązania. Jak wygląda instalacja światłowodu z firmą OPTOMER?

Budując pasywne sieci optyczne, należy pamiętać o głównym zadaniu punktu dystrybucyjnego. Jest nim rozgałęzienie włókien kabli dochodzących do budynku od strony centrali telekomunikacyjnej za pomocą splitterów optycznych i połączenie ich z okablowaniem pionowym budynku.

Zależnie od potrzeb, punkt dystrybucyjny stanowić mogą wewnątrzbudynkowe mufy MSP lub przełącznice PSP i PSPE o pojemnościach od 32 do 576 klientów, zewnętrzne: PSH-2 o pojemnościach od 12 do 144 klientów oraz szafy PU i słupki PSS, MSS o pojemnościach od 12 abonentów. Chcąc ograniczyć liczbę komutacji w torze optycznym, możemy spawać splittery z włóknami abonenckimi, wykorzystując wewnątrz budynków skrzynki PRW lub na zewnątrz słupki MSS.
SCHEMAT I PRODUKTY WYKORZYSTYWANE DO PODŁĄCZENIA KLIENTA
W budynkach wielokondygnacyjnych jednym z bardziej optymalnych rozwiązań jest okablowanie pionowe, w którym stosowane są kable łatwego dostępu. Charakteryzują się one odporną mechanicznie powłoką zewnętrzną oraz luźno ułożonymi włóknami optycznymi. Taka konstrukcja pozwala na wyciąganie pojedynczych włókien lub modułów przez wycięte w powłoce kabla okienka.

Kable łatwego dostępu oferowane są w dwóch wersjach: KLD-T – tubowej, w której każde pojedyncze włókno znajduje się w tubie easy strip o grubości 900 μm lub KLD-TK – modułowej, gdzie włókna zgrupowane są w jednej tubie kompaktowej (modułowej) w liczbie 2, 4, 6, 8, 12 włókien na moduł. Miejsce wycięcia okienka w kablu pionowym zabezpieczone jest osłoną odgałęźną RKLD, naścienną skrzynką piętrową NSP-1 lub mufą szachtową MP-16 . Stosując kable z włóknami 900 μm, aby zapewnić możliwość podłączenia klientów znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku, na końcu kabla instaluje się skrzynkę zapasu SZKLD, w której gromadzony jest zapas około 20 m włókien z kabla łatwego dostępu.
Schemat budowy sieci dostępowej na osiedlu domów wielorodzinnych
PODŁĄCZANIE UŻYTKOWNIKA KOŃCOWEGO DO SIECI ŚWIATŁOWODOWEJ

Sposób podłączenia użytkownika końcowego do sieci zależny jest od wersji zastosowanego kabla. Podłączenie abonenta przy zastosowaniu kabla z pojedynczymi włóknami w powłoce 900 μm, polega na wyciągnięciu przez wycięte w powłoce kabla okienko wybranego włókna i wciągnięciu go do mikrorurki ułożonej od okienka w kablu do gniazdka optycznego NGO-12. Rurka może być wyposażona w pilota ułatwiającego instalację włókna. W gniazdku do włókna dospawany jest pigtail zakończony złączem SC/APC.

Przy zastosowaniu kabla z wielowłóknowymi tubami kompaktowymi, klienci podłączani są za pomocą pigtaili o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej. Pigtaile spawane są z włóknami tuby kompaktowej wyciągniętej przez okienko wycięte w kablu pionowym, a następnie rozprowadzane do gniazdek abonenckich. W miejscach wycięcia okienek instalowane są mufy napiętrowe. Aby przyspieszyć i ułatwić instalację, firma OPTOMER oferuje gniazdka z fabrycznie zainstalowanym pigtailem z kabla wzmocnionego o długościach dostosowanych do potrzeb klienta (np. 35 m).

Zachęcamy do sprawdzenia naszych pozostałych artykułów o możliwościach światłowodowych sieci dostępowych. Materiały w Centrum Wiedzy powstają we współpracy z inżynierami Działu R&D firmy OPTOMER.

Skip to content