LOGOWANIE

Skorzystaj z opcji logowania aby uzyskać dostęp do większej bazy materiałów

Jak przygotować sieci światłowodowe na zimę i minusowe temperatury?

Zima potrafi sparaliżować nie tylko różne aspekty życia codziennego, ale także poszczególne segmenty gospodarki, np. utrudniając komunikację. Większa awaryjność spowodowana mrozami może stanowić również problem dla branży telekomunikacyjnej. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy dobieraniu komponentów, aby sieci światłowodowe przetrwały bezawaryjnie zimę z temperaturami spadającymi nawet do -40°C?
 
Warunki eksploatacji złączy światłowodowych, elementów biernych, muf, szafek zewnętrznych, szaf ulicznych, słupków światłowodowych itp., określa norma eksploatacyjna PN-EN 61753-1.
 
Zdefiniowane są w niej kategorie środowisk określające m.in. zakresy temperatur ich eksploatacji. Urządzenia pracujące w określonych warunkach muszą być do nich dostosowane. Ma tu znaczenie przede wszystkim rodzaj zastosowanych materiałów. Według normy PN-EN 61753-1 największe narażenie na niskie temperatury ma miejsce w następujących kategoriach środowisk:
 
  • E – Ekstremalne (-40°C do +85°C),
  • OP+ – Zewnętrzne chronione + (-40°C do +75°C),
  • I – Przemysłowe (-40°C do +70°C),
  • A – Zewnętrzne napowietrzne i G – Zewnętrzne na poziomie gruntu (-40°C do +65°C),
  • S – Zewnętrzne podziemne (-30°C do +60°C),
  • OP – Zewnętrzne chronione (-25°C do +75°C).
Zgodnie z tą klasyfikacją wszystkie oferowane przez firmę OPTOMER elementy składowe sieci światłowodowych przeznaczone do pracy w środowiskach, w których temperatury mogą spadać znacznie poniżej 0°C, spełniają wymogi odpowiednich kategorii środowiskowych i tak: mufy napowietrzne, kable napowietrzne i inne elementy mocowane na słupach dostosowane są do pracy w środowisku kategorii A, szafy uliczne i słupki światłowodowe do pracy w środowisku kategorii G, mufy montowane w studniach telekomunikacyjnych, mikrokanalizacja, kable do bezpośredniego zakopywania w ziemi i do instalacji w kanalizacji teletechnicznej do pracy w środowisku kategorii S. Dobór elementów składowych sieci światłowodowych stosownie do warunków, w jakich będą eksploatowane gwarantuje bezawaryjną pracę sieci światłowodowej bez konieczności dodatkowych prac konserwacyjnych.
 
W przypadku złączy światłowodowych, adapterów, splitterów i innych światłowodowych elementów biernych przystosowanych do eksploatacji w temperaturach od -40°C do +85°C, do ich bezawaryjnej pracy w środowisku zewnętrznym wymagana jest dodatkowa ochrona przed opadami atmosferycznymi i zapyleniem.
 
Tekst powstał we współpracy z Działem R&D firmy OPTOMER. Nasi eksperci od lat szkolą z powodzeniem instalatorów oraz przedstawicieli administracji publicznej.